Bedre møder og referater – med og uden AI
Er det blevet lettere at lave dagsordener, lede møder og skrive referater med kunstig intelligens ved hånden? Ja – meget lettere.
Om kurset
Det får du ud af kurset
Du får konkrete værktøjer til at:
- foretage strategiske overvejelser: formål, deltagerkreds, mødetype, dagsorden m.m.
- udarbejde tydelige og motiverende mødeindkaldelse inklusive dagsorden
- lede møder – herunder tips til brug af AI undervejs
- samarbejde optimalt mellem mødeleder og referent
- vælge den rette referattype – og tage stilling til, hvad der er vigtigt at inkludere
- forstå styrker og faldgruber ved AI-genererede referater
- håndtere dobbeltrollen som mødeleder og referent – og hvordan du får det til at fungere.
Med kurset får virksomheden en medarbejder, der har større mod på rollen som referent – samt viden og grundlæggende færdigheder til at påtage sig opgaven.
Det faglige indhold på kurset
De nye teknologier åbner døre, men de gemmer også på nye faldgruber, du skal være opmærksom på. Du får konkrete og anvendelige tips, som gør det lettere for dig at tage rollen som mødeleder og/eller referent – uanset om du er ny i opgaven eller har erfaring.
Du bliver klædt på til at planlægge og lede møder – herunder indsigt i, hvordan du anvender AI i planlægningen og undervejs i mødet.
Et godt møde kan resultere i absolut ingenting, hvis der ikke bliver udarbejdet et referat. Vi dykker ned i referatets rolle og relevans – både i en moderne AI-tid og i den klassiske kontekst.
Du bliver klogere på:
- hvordan du vælger den rette referattype
- hvad der skal med (og hvad der ikke skal)
- hvordan du sikrer kvalitet og præcision.
Kursusmateriale
Bogen ”Bedre mødekultur” og beskrivelser af, hvordan du kommer i gang med AI til møder og referater.
Om undervisningen
Kurset er godt varieret med masser af korte øvelser, så du får afprøvet værktøjerne med det samme.
Undervisere
- Kristin Blach, konsulent med speciale i strategisk kommunikation, formidling og AI i praksis
- Kirsten Andersen, erfaren underviser og forfatter til bl.a. “Bedre mødekultur.” Kirsten har udviklet e-læringskurser for staten, afholdt utallige webinarer, kurser og foredrag om emnet.
Hvem deltager?
Kurset er relevant for alle, der deltager i mange møder og som indimellem skal påtage sig opgaven som referent. Kurset er også relevant for dig, der jævnligt er mødeleder, da vi også arbejder med samspillet mellem mødeleder og referent.
Tilmelding
Optagelse
Optagelse sker efter først-til-mølle-princippet.
Efter tilmeldingsfristens udløb tager vi stilling til, hvilke kurser og temadage vi kan gennemføre, og hvilke vi må aflyse.
Hvis kurset stadig fremgår af kp.dk med en ”Ansøg-knap” efter tilmeldingsfristen, er der stadig ledige pladser, og du er velkommen til at tilmelde dig. Hvis der er venteliste, fremgår det af kurset.
Alle meddelelser vedrørende optagelse og aflysning sendes som Digital Post.
Afmelding/fravær
- Hvis du framelder dig inden tilmeldingsfristen, kan du få refunderet din deltagerbetaling for det pågældende kursus
- Hvis du framelder dig efter tilmeldingsfristen, hæfter du for hele deltagerbetalingen for det pågældende kursus
- Hvis du tilmelder dig efter tilmeldingsfristens udløb, hæfter du for hele deltagerbetalingen for det pågældende kursus, hvis du framelder dig
- Hvis du bliver forhindret eller syg inden kursusstart, har din arbejdsplads mulighed for at sende en anden medarbejder
Alle afmeldinger og ombytninger skal sendes skriftligt til vores kursusafdeling:
Pris og betaling
Prisen fremgår af hvert enkelt kursusopslag.
Alle kursuspriser er angivet med og uden moms. På kurser udbudt under åben uddannelse tillægges der ikke moms på fakturaen. Det fremgår af prisen på det enkelte kursusopslag, om der tillægges moms, markeret med.
Når du er blevet optaget på et kursus, sender vi en elektronisk faktura til betaleren, der skal betales i henhold til den betalingsdato, som står på fakturaen. Når betalingen er registreret, har du ret til at deltage i undervisningen.
Kursusbevis
Der udstedes et kursusbevis efter afslutning af kurser på minimum 12 timer. For at modtage et bevis må du som kursist maksimalt have haft 20 % fravær på kurset. Kursusbeviser sendes som Digital Post.
Der udstedes ikke bevis for en temadag.
Forår 2026
Bedre møder og referater - med og uden AI
Start- og slutdato
Tilmeldingsfrist
Nummer
Ledighed
Pris
Privatpersoner betaler moms, og virksomheder betaler ikke moms.Hvor
Hvornår
Efterår 2026
Bedre møder og referater - med og uden AI
Start- og slutdato
Tilmeldingsfrist
Nummer
Ledighed
Pris
Privatpersoner betaler moms, og virksomheder betaler ikke moms.Hvor
Hvornår
Kontakt
Du er altid velkommen til at kontakte os, hvis du har spørgsmål. For at vi kan besvare dine spørgsmål bedst og hurtigst muligt, bedes du vælge, om du vil tale med studieservice eller en faglig kontaktperson.
Kontakt studieservice
Kontakt studieservice, hvis du har spørgsmål til adgangskrav, tilmelding, optagelse eller andre praktiske forhold: