Gå til indhold
Børnehavebørn sidder ved bord og tegner

Ph.d. i Center for Bedre Børneliv

Vil du skrive en ph.d., der gør en forskel for børn i 0-6-årsalderen?

I Center for Bedre Børneliv inddrager vi ph.d.-studerende i alle vores forskningsprojekter. Vi leder efter kandidater, som:

  • Har interesse i eller erfaring fra 0-6-årsområdet
  • Er motiverede for at skabe viden sammen med praksis, som de fagprofessionelle kan bruge til gavn for de 0-6-årige
  • Er nysgerrige på kompleks interventionsforskning

Du behøver ikke at være ansat på KP i forvejen.

Forskningen i Center for Bedre Børneliv

Vi arbejder med kompleks interventionsforskning, hvor du som ph.d.-studerende er med til at udvikle, teste, evaluere og implementere interventioner sammen med fagprofessionelle.

Kompleks interventionsforskning handler om at finde løsninger på komplekse problemer, som de fagprofessionelle kan få til at virke i praksis, og som de kan basere deres professionelle dømmekraft på.

Komplekse interventioner består af mange komponenter og må udvikles på tværs af professioner, så de har gode muligheder for at være virksomme, når de evalueres og udbredes. Derfor er det vigtigt gennem hele forskningsprocessen at medtænkte kontekst, involvere interessenter, få øje på det, der ikke fungerer og justere interventionen løbende.

Det handler ikke kun om at undersøge, hvad der virker til gavn for de 0-6-årige – men også hvordan, hvorfor, hvornår og for hvem det virker.

Styrken ved denne måde at forske på er, at det er muligt kontinuerligt at undersøge det dynamiske samspil mellem intervention og virkelighed – og at udvikle viden og nye måder at arbejde på, der tager højde for de mange forhold, som har betydning i praksis og som sikrer, at interventionen kommer børn og familier til gavn.

Forskningen gennemføres altid sammen med fagprofessionelle og tager afsæt i problemstillinger, der adresserer løsninger, der kan bidrage til at skabe et bedre børneliv for alle børn.

Vores ambition er at gennemføre studier, hvor nye måder at arbejde på – eller nye indsatser –bliver en varig del af praksis. Og at viden om, hvad der virker, bliver en integreret del af professionernes faglighed og fundamentet for den professionelle dømmekraft.

Sådan kan du blive ph.d.-studerende hos os

Der er to veje til at blive ph.d.-studerende i et projekt i Center for Bedre Børneliv:

  • Du søger en opslået ph.d.-stilling

    Vi slår stillinger op løbende, som alle kvalificerede kan søge.

  • Du er med til at udvikle et forskningsprojekt

    Du kan være med i arbejdet med at formulere en projektidé, projektskitse og/eller forskningsprotokol, der matcher centerets formål.

Processen - Trin for trin

Uanset vejen ind skal du sende en motiveret ansøgning og dit cv til ledelsessekretær Lene Musiat på lenmu@kp.dk.

Herefter foregår processen i følgende trin:

  1. Indledende vurdering

    Centerledelsen vurderer, om du matcher centerets faglige profil og forskningsfelt.

  2. Udarbejdelse af ph.d.-projektbeskrivelse

    Du får mulighed for at udarbejde en ph.d.-protokol. Du får tre timers vejledning af en programleder, men det er dig, der udarbejder projektbeskrivelsen.

  3. Faglig vurdering og indstilling

    Når protokollen er færdig, vurderer centerledelsen den. Hvis både du og projektet er kvalificerede, indstilles du til optag på en relevant forskerskole i samarbejde med et universitet.

    Valget af universitet og forskerskole sker i samråd med projektleder og programleder med fokus på, at du bliver en del af et miljø, hvor du kan udvikle kompetencer inden for kompleks interventionsforskning tæt forbundet med praksis.

Vil du vide mere?

Du er velkommen til at kontakte centerchef Janne Hedegaard Hansen for at høre mere om mulighederne.

Janne Hedegaard Hansen

Centerchef for Center for Bedre Børneliv

+45 51 63 27 70