Gå til indhold
En mandlig og kvindelig lærerstuderende sidder og løser gruppearbejde i et musiklokale

Åbent Hus – Lærer, Hillerød

Kom til Åbent Hus på læreruddannelsen, og bliv klogere på dit studievalg.

Praktisk information

Dato

Torsdag d. 26. februar 2026
Kl. 17.00 - 19.00

Sted

Campus Hillerød
Carlsbergvej 14
3400 Hillerød
Vis adresse i Google Maps

Tilmelding

Tilmelding er frivillig og uforpligtende, men en fordel. Du får en påmindelse og praktisk info før Åbent Hus.

Tilmelding

Til Åbent Hus på læreruddannelsen står vores studerende, undervisere, studievejledere og optagelsesteam klar til at gøre dig klogere på dit kommende studievalg.

Mød uddannelsen på andre campusser

Du kan også deltage i Åbent Hus og høre mere om uddannelsen på disse campusser:

Praktiske oplysninger

Hvis du vil være sikker på at huske arrangementet, og samtidig få praktisk info forud for dagen, kan du tilmelde dig og få en påmindelse.

Klik på “Tilmeld dig her” i faktaboksen ovenfor.

Du behøver ikke tage til Åbent Hus alene. Du er velkommen til at tage en ven eller et familiemedlem med.

Din gæst er velkommen til at deltage i selve arrangementet – eller slappe af i vores fællesarealer.

Vi serverer ikke mad eller drikke til Åbent Hus.

Du kan dog nemt finde spisesteder og madmuligheder i nærheden af Campus Hillerød.

Vi ligger i nærheden af Hillerød st. og 15 minutters gang til Torvet, hvor der er gode muligheder for at finde caféer og restauranter.

Du kan komme til Campus Hillerød med tog og bus.

Som nabo til Hillerød st. ligger vi på S-togslinje (linje A) ved et væld af busstop.

Campus Carlsberg har cykelstativer ud mod Campusvej.

Hvis du er i bil, kan du parkere ved Campus Hillerød eller ved Teglgårdssøen for enden af Carlsbergvej (10 min. til fods.)

Om Campus Hillerød

Campus Hillerød ligger i en nybygget, arkitekttegnet studiebydel i Stationszonen i Hillerød.

På Campus Hillerød kan du komme til Åbent Hus på uddannelserne til fysioterapeut, lærer, pædagog, psykomotorisk terapeut, socialrådgiver og sygeplejerske.

Kort til Campus Hillerød

Campus Hillerød set udefra

Campus Nord - set udefra

Studieliv på Campus Hillerød

Fem studerende sidder på trappe i samtale på Campus Hillerød

Studieliv på Campus Hillerød

Om uddannelsen

Som lærer inspirerer du børn og unge – og får ansvaret for at planlægge, gennemføre, evaluere og udvikle undervisningen i grundskolen.

På læreruddannelsen får du en stor teoretisk indsigt og bliver klædt på til lærerarbejdet.

Du får også masser af praktisk erfaring. På den måde får du i løbet af uddannelsen en fornemmelse af, hvor dine interesser som lærer ligger – og hvor og hvordan du vil arbejde.

Du kan give din læreruddannelse den faglige profil eller toning, du selv ønsker. Det gør du gennem dit valg af undervisningsfag, eller ved at fordybe dig i et særligt fagområde som f.eks. sprog eller naturfag.

Du kan også give din læreruddannelse en særlig profil. Læs længere nede på siden om profilen Future Classroom Teacher. Mulighederne er åbne for dig på Københavns Professionshøjskoles læreruddannelse.

Kontakt

Kommunikation

Københavns Professionshøjskole