Gå til indhold

Bedre møder og referater – med og uden AI

Er det blevet lettere at lave dagsordener, lede møder og skrive referater med kunstig intelligens ved hånden? Ja – meget lettere.

Om kurset

Det får du ud af kurset

Du får konkrete værktøjer til at:

  • foretage strategiske overvejelser: formål, deltagerkreds, mødetype, dagsorden m.m.
  • udarbejde tydelige og motiverende mødeindkaldelse inklusive dagsorden
  • lede møder – herunder tips til brug af AI undervejs
  • samarbejde optimalt mellem mødeleder og referent
  • vælge den rette referattype – og tage stilling til, hvad der er vigtigt at inkludere
  • forstå styrker og faldgruber ved AI-genererede referater
  • håndtere dobbeltrollen som mødeleder og referent – og hvordan du får det til at fungere.

Med kurset får virksomheden en medarbejder, der har større mod på rollen som referent – samt viden og grundlæggende færdigheder til at påtage sig opgaven.

Det faglige indhold på kurset

De nye teknologier åbner døre, men de gemmer også på nye faldgruber, du skal være opmærksom på. Du får konkrete og anvendelige tips, som gør det lettere for dig at tage rollen som mødeleder og/eller referent – uanset om du er ny i opgaven eller har erfaring.

Du bliver klædt på til at planlægge og lede møder – herunder indsigt i, hvordan du anvender AI i planlægningen og undervejs i mødet.

Et godt møde kan resultere i absolut ingenting, hvis der ikke bliver udarbejdet et referat. Vi dykker ned i referatets rolle og relevans – både i en moderne AI-tid og i den klassiske kontekst.

Du bliver klogere på:

  • hvordan du vælger den rette referattype
  • hvad der skal med (og hvad der ikke skal)
  • hvordan du sikrer kvalitet og præcision.

Kursusmateriale

Bogen ”Bedre mødekultur” og beskrivelser af, hvordan du kommer i gang med AI til møder og referater.

Om undervisningen

Kurset er godt varieret med masser af korte øvelser, så du får afprøvet værktøjerne med det samme.

Undervisere

  • Kristin Blach, konsulent med speciale i strategisk kommunikation, formidling og AI i praksis
  • Kirsten Andersen, erfaren underviser og forfatter til bl.a. “Bedre mødekultur.” Kirsten har udviklet e-læringskurser for staten, afholdt utallige webinarer, kurser og foredrag om emnet.

Hvem deltager?

Kurset er relevant for alle, der deltager i mange møder og som indimellem skal påtage sig opgaven som referent. Kurset er også relevant for dig, der jævnligt er mødeleder, da vi også arbejder med samspillet mellem mødeleder og referent.

Tilmelding

Optagelse sker efter først til mølle-princippet.

Efter tilmeldingsfristens udløb tager vi stilling til, hvilke kurser og temadage vi kan gennemføre, og hvilke vi må aflyse.

Hvis kurset stadig vises på kp.dk med en ”Ansøg”-knap efter tilmeldingsfristen, er der fortsat ledige pladser, og du kan stadig tilmelde dig.

Hvis der er venteliste, fremgår det af kursussiden.

Alle meddelelser om optagelse og aflysning sendes som Digital Post.

Afmelding skal ske skriftligt til Studieservice.

Følgende betingelser gælder:

  • Hvis du afmelder dig mere end 4 uger før aktivitetens start, kan du få refunderet deltagerbetalingen.
  • Hvis du afmelder dig mindre end 4 uger før aktivitetens start, hæfter du for hele deltagerbetalingen. Inden aktiviteten starter, har du dog mulighed for at:
    • give din plads videre til en kollega, hvis vedkommende opfylder eventuelle adgangskrav
    • sende lægefaglig dokumentation, hvis du ikke kan påbegynde aktiviteten på grund af sygdom
  • Hvis du tilmelder dig mindre end 4 uger før aktivitetens start, hæfter du ved afmelding for hele deltagerbetalingen.

Når aktiviteten er startet, er det ikke muligt at få refunderet deltagerbetalingen.

Vil du skifte til en anden aktivitet?

Vi hjælper dig gerne

  • Hvis der er mere end 4 uger til aktivitetens start:
    Send en skriftlig afmelding til Studieservice, og tilmeld dig den ønskede aktivitet via kp.dk.
  • Hvis der er mindre end 4 uger til aktivitetens start:
    Kontakt Studieservice for at høre om dine muligheder.

Du skal kontakte Studieservice skriftligt på stu-vu@kp.dk. Husk at oplyse aktivitetens nummer og/eller titel i din mail.

Kursus

Københavns Professionshøjskole (KP)

Prisen fremgår af det enkelte kursusopslag.

Alle kursuspriser er angivet med og uden moms. På kurser udbudt under åben uddannelse tillægges der ikke moms på fakturaen. Det fremgår af prisen på det enkelte kursusopslag, om der tillægges moms, markeret med.

Alle kursuspriser vises med og uden moms. På kurser udbudt som åben uddannelse tillægges der ikke moms på fakturaen. Det fremgår af kursusopslaget, om prisen er med eller uden moms.

Når du er optaget på et kursus, sender vi en elektronisk faktura til betaleren. Fakturaen skal betales inden den betalingsfrist, der fremgår af fakturaen.

Når betalingen er registreret, har du ret til at deltage i undervisningen.

  • Der udstedes kursusbevis for kurser på minimum 12 timer.
  • For at modtage et kursusbevis må du maksimalt have 20 % fravær.
  • Kursusbeviser sendes som Digital Post.
  • Der udstedes ikke bevis for temadage.

Efterår 2026

Bedre møder og referater - med og uden AI

Start- og slutdato

03.09.26

Tilmeldingsfrist

20.06.26

Nummer

1123911

Ledighed

Ledige pladser

Pris

4.625 kr.

3.700 kr. ekskl. moms

Hvor

Tagensvej 18, 2200 København N

Hvornår

Se alle datoer

En kursusdag kl. 09.00-16.00 d. 03.09.2026

Kontakt

Du er altid velkommen til at kontakte os, hvis du har spørgsmål.

For at vi kan hjælpe dig hurtigst muligt, bedes du vælge, om du vil kontakte Studieservice eller en faglig kontaktperson.

Kontakt studieservice, hvis du har spørgsmål til adgangskrav, tilmelding, optagelse eller andre praktiske forhold:

Studieservice

Københavns Professionshøjskole (KP)

+45 72 48 75 40

Telefontider

Se telefontider.

Helle Pehrson

Konsulent

+45 51 38 04 55