Stor forskningsbevilling skal forbedre livet for ældre med udviklingshandicap
Ældre med udviklingshandicap er en voksende, men overset gruppe. Nu skal forskere fra KP og RUC undersøge, hvordan pædagoger og sundhedsfaglige bedst kan støtte deres livskvalitet. AGE-ID-projektet har modtaget en bevilling på 11,5 mio. kr. fra Danmarks Frie Forskningsfond.
5. november 2026
Ligesom resten af befolkningen lever mennesker med udviklingshandicap længere og får i stigende grad behov for omsorg og støtte. Alligevel er gruppen fortsat underbelyst i både forskning og velfærdssystem.
Projektet AGE-ID skal skabe ny viden om samspillet mellem aldring og udviklingshandicap. Det skal give indsigt i, hvad det vil sige at blive ældre med et udviklingshandicap, og hvordan pædagoger og sundhedsfaglige kan understøtte et godt hverdagsliv med trivsel og livskvalitet. Ifølge tidligere forskning falder hjælpen til ældre med udviklingshandicap ofte mellem 2 stole inden for de pædagogiske og sundhedsfaglige områder.
”Vi er taknemmelige for bevillingen og ser den som en blåstempling af dette vigtige forskningsområde og for en borgergruppe og et praksisfelt, som er ret overset. Samtidig betyder det meget, at vi med projektet kommer til at bidrage med viden, som vil have betydning for vores uddannelser og studerende,” siger lektor, ph.d. Hanne Meyer-Johansen fra Institut for Pædagoguddannelse på Københavns Professionshøjskole (tv. i foto).
Pædagoger og sundhedsfaglige er særligt afgørende
AGE-ID-projektet skal konkret undersøge, hvordan velfærdspolitikker imødekommer den voksende gruppe af ældre med udviklingshandicap, hvordan de selv oplever det at blive ældre, og hvordan fagprofessionelle håndterer de nye behov i deres støtte og omsorg.
”Forskningen er vigtig, fordi alle har ret til en aktiv og meningsfuld alderdom. Vi ved, at mange ældre med udviklingshandicap har et begrænset netværk. Det giver pædagoger og sundhedsfaglige en særlig vigtig rolle. Mange af de fagprofessionelle, vi uddanner på Københavns Professionshøjskole, vil møde ældre med udviklingshandicap både i deres praktik og arbejdsliv,” siger Gitte Lyng Rasmussen, som også er lektor, ph.d. på pædagoguddannelsen (th.).
I projektet vil forskerne belyse, om kommunale politikker tager højde for udviklingen, og om de understøtter de nødvendige tværprofessionelle indsatser. De ældres trivsel og livskvalitet undersøges gennem etnografiske feltstudier, hvor forskerne følger deres hverdagsliv tæt. Det giver adgang til perspektiver, der sjældent indgår i de store spørgeskemaundersøgelser, som mange i gruppen har svært ved at deltage i.
Med afsæt i de ældres egne oplevelser vil forskerne opnå ny viden om, hvordan den professionelle indsats kan styrkes. AGE-ID vil også bidrage til den internationale forskning i sammenhængen mellem aldring og udviklingshandicap.
Fakta om projektet
Projektet Theorising and practising the aging-disability nexus – on ageing with intellectual disabilities (AGE-ID) har modtaget en bevilling på 11.506.042 kr. fra Danmarks Frie Forskningsfond.
Projektet løber fra 1. marts 2027 – 28. februar 2031. Projektleder er Karen Christensen, professor på Roskilde Universitet.
Fra Københavns Professionshøjskole bidrager Gitte Lyng Rasmussen og Hanne Meyer-Johansen, lektorer og ph.d.’er inden for social- og specialpædagogik på Institut for Pædagoguddannelse.