Karriere inden for sundhedsfagene bliver i fremtiden som et Kinderæg
Tre ting i ét: Uddannelse, arbejde og læring over tid
7. august 2025
Med livslang læring som et af hovedemnerne i den nye uddannelsesreform, er vi på vej mod en fremtid, hvor karriereveje skal forstås horisontalt. Fremtidens karriereveje i sundhedsvæsenet vil handle mindre om at bevæge sig opad i det organisatoriske hierarki. I stedet vil det handle om at udvikle sig fagligt og personligt gennem hele arbejdslivet og gennem sine opgaver og ansvarsområder. På den måde kan karrierebegrebet sammenlignes med et Kinderæg. Nemlig kombinationen af tre ting i ét: uddannelse, arbejde og læring over tid.
Men livslang læring stiller krav til mere end muligheden for efter- og videreuddannelse. Den faglige og personlige udvikling gennem et helt arbejdsliv er et fælles ansvar, og det involverer også den enkelte medarbejders mod og lyst til at tænke karriere på en ny måde, og at ledelsen på de forskellige arbejdspladser bakker op om udviklingen.
Karrieren er ikke længere en stige
Forståelsen af karriere som uddannelse, arbejde og læring over tid åbner for nye perspektiver og muligheder. For det at have en karriere kan både være at avancere organisatorisk, at dygtiggøre sig inden for et felt og udvikle sig ind i nye opgaver ved at bygge på og tilføje nye, supplerende kompetencer til dem, man allerede har.
Derved er karrierestigen skiftet ud med et karrierelandskab, som løbende tager form gennem de kompetencer, den enkelte udvikler via uddannelse samt de opgaver og ansvarsfunktioner vedkommende får på arbejdspladsen, over tid.
Fatima er et godt eksempel på det skifte.
Trædesten til en ny fase i Fatimas karriere
Fatima er sygeplejerske med 12 års erfaring fra medicinsk afdeling. Undervejs i de 12 år har Fatima uddannet sig inden for det medicinske speciale bl.a. i forhold til at koordinere komplekse forløb og at arbejde med patienter med kronisk sygdom og komorbiditet.
Hun vurderer selv, at hun er en kompetent, fagligt specialiseret og medicinsk sygeplejerske, og hun høster stor anerkendes blandt sine kolleger. Af den grund bliver Fatima ofte involveret i oplæring af nye kolleger og studerende, som er under uddannelse i afdeling. Det fører til, at Fatima og hendes leder bliver enige om, at Fatima har brug for at blive klædt godt på til den opgave med pædagogiske kompetencer og viden.
Dét bliver trædestenen til en ny fase i Fatimas karriere.
Gennem undervisning i og samtaler med de andre studerende om ’supervision, coaching og mentorskab’ opdager Fatima en ny måde at bruge sin faglighed på: I rollen som vejleder og mentor.
“Jeg troede, jeg skulle være klinisk specialist og fortsætte med at bygge fagligt, specialiserede kompetencer på. Men rolle som vejleder har givet mig ny energi, nye måder at bruge min faglighed på og en følelse af at gøre en forskel på en anden måde,” fortæller hun.
Fatimas skifte krævede mod til at træde ind i noget nyt, ledelsesmæssig opbakning og målrettet kompetenceudvikling – og det er et eksempel på, hvordan fremtidens efter- og videreuddannelse skal designes, så det matcher behovene i sundhedsvæsenet og motiverer den enkelte til at uddanne sig.
Den gode nyhed er, at fremtidens design allerede findes. Med en efter- og videreuddannelse inden for sundhed får du mulighed for at vælge en ny karrierevej i dit arbejdsliv, specialisere dig fagligt og styrke dine kompetencer. Du får redskaber, som kan bruges i både kommunalt og regionalt regi.
Kontakt