Vidensfestival 2025: Pædagogisk praksis
Forskning for-, med- og om pædagogisk praksis
Praktisk information
Dato
Fredag d. 14. november 2025Kl. 09.00 - 15.00
Sted
Lokale
W2.04
Tilmelding
Tilmelding åbner den 17.9.
Igen i år inviterer Institut for Pædagoguddannelse til en spændende dag om forskning for, med og om pædagogisk praksis på Københavns Professionshøjskole.
På Vidensfestival 2025 kan du høre om forskning der fokuserer på både pædagoger og borgere – børn, unge, voksne, ældre – og på hvad skal der til, for at skabe gode liv og godt pædagogisk arbejde.
Kom og hør om science-pædagogik, medarbejderinddragende pædagogisk udvikling, unges oplevelser af diskrimination i skole- og klubsammenhæng, pædagogers arbejde med samfundsmæssige spørgsmål, ældre med udviklingshandicap og meget, meget mere.
Vidensfestivalen rummer foredrag, interaktive workshops, dialog med forskerne og networking med andre, der arbejder med pædagogik i praksis – i skoler, daginstitutioner, på bosteder, plejehjem, på gadeplan, forvaltninger m.v.