Gå til indhold

Læsekreds: Kom i gang med design af komplekse interventioner

Vil du blive klogere på, hvordan du designer komplekse interventioner? Kom med, når Center for Bedre Børneliv holder læsekreds.

Praktisk information

Dato

Torsdag d. 10. april 2025
Kl. 14.00 - 15.30

Sted

KP, Campus Carlsberg
Humletorvet 3
Lokale K3.12 (eller online)
1799 København V
Vis adresse i Google Maps

Tilmeldingsfrist

4. april 2025

Pris

Gratis – men tilmelding er nødvendig

Tilmeld

Til læsekredsen får du indsigt i et af hovedværkerne inden for design af komplekse interventioner. Vi dykker ned i artiklen og diskuterer dens pointer, så du bliver bedre rustet til selv at designe interventionerne.

Læsekredsen er for dig, der arbejder eller forsker på en professionshøjskole eller overvejer en forskeruddannelse. Du kan deltage fysisk eller online.
Lise Sohl Jeppesen, forsknings- og udviklingskonsulent på KP, faciliterer læsekredsen.

Forberedelse

Læs denne artikel inden læsekredsen:

Program

  • Introduktion: Definition og grundprincipper for komplekse interventioner
  • Gruppediskussion: Hovedbudskaber og pointer fra artiklen
  • Fælles opsamling: Hvad tager vi med videre?

Om Center for Bedre Børneliv

Center for Bedre Børneliv arbejder for, at alle børn får en god start på livet.

Med udgangspunkt i tværfaglig professionsrettet forskning, samarbejde med praksis og opbygning af forskningskapacitet skal centeret styrke de fagprofessionelle i understøttelsen af de 0-6-årige og deres familier.

Centeret er etableret på Københavns Professionshøjskole med støtte fra TrygFonden, LEGO Fonden og Novo Nordisk Fonden.

Kontaktperson

Lene Maria Musiat

Ledelsessekretær

+45 21 52 66 38