Gå til indhold

Invitation til konference: Hvordan fremmer og forankrer vi faglig stolthed i erhvervsuddannelserne?

Praktisk information

Dato

Tirsdag d. 27. maj 2025
Kl. 10.00 - 15.00

Sted

Tietgenskolen,
Seebladsgade 12
eller Online
5000 Odense C
Vis adresse i Google Maps

Pris

Gratis

Tilmeld

På konferencen i Odense den 27. maj er der fokus på videndeling og dialog om hvordan det er muligt at fremme og forankre faglig stolthed i erhvervsuddannelserne.

Konferencen tager afsæt i resultaterne fra forsknings-og udviklingsprojektet Styrkelse af faglig stolthed i erhvervsuddannelser, støttet af Tietgenfonden. Du får viden om projektet, hvor fire erhvervsskoler har udviklet og gennemført forløb i undervisningen, der styrker elevernes faglige stolthed.

Som underviser eller konsulent får du konkret inspiration til at udvikle undervisning, som kan fremme stoltheden hos dine elever.

Som leder på en erhvervsskole, uddannelseskonsulent eller forsker får du indblik i, hvordan man kan forankre faglig stolthed som en bærende del af en erhvervsuddannelse.

Du kan deltage i konferencen på to måder:

  • Fysisk på konferencen i Odense på Tietgenskolen (kl.10-15): Fuldt program med oplæg, debatter og workshops
  • Virtuelt (kl. 10-12:15): Streamede oplæg og debatter

Endeligt program følger!

Projektet er udviklet samarbejde mellem VIA University College, Københavns Professionshøjskole, Tradium, Mercantec, CELF og Nordvestsjællands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser støttet af Tietgenfonden

Kontaktperson

Anne Mette Lundstrøm Jacobsen

Specialkonsulent

+45 51 63 28 43