Er de offentlige arbejdspladser klar til Generation Z?
Kom til HR Talk og bliv klogere på, hvad der er vigtigt for, at Generation Z trives på din arbejdsplads.
Praktisk information
Dato
Onsdag d. 25. februar 2026Kl. 14.00 - 16.00
Sted
Pris
Deltagelse er gratis – men tilmelding nødvendig.
HR Talks er KP’s arrangementer om aktuelle emner, som påvirker vores arbejdsliv.
Hvordan skaber vi offentlige arbejdspladser, hvor den yngste generation af medarbejdere ikke bare trives – men også bidrager, udvikler sig og bliver? Generation Z banker for alvor på døren til arbejdsmarkedet og bringer nye forventninger til ledelse, samarbejde, fleksibilitet og mening i arbejdet. Det kalder på nytænkning i både rekruttering, onboarding og ledelse.
Til dette HR Talk får du indblik i, hvad der motiverer Generation Z, og hvad de oplever som vigtigt for at trives i deres arbejdsliv. Du møder studerende, ledere og lektor Tina González-Schelbeck, der deler erfaringer og perspektiver på, hvordan offentlige arbejdspladser kan blive attraktive for næste generation af medarbejdere.
Kom og vær med, når vi sammen bliver klogere på, hvordan fremtidens offentlige arbejdspladser kan blive steder, hvor Generation Z kan se sig selv – og deres fremtid.
Hvem er Generation Z?
Generation Z er født i årene 1995-2010. De er enten nye på arbejdsmarkedet eller stadig under uddannelse.
Generation Z er vokset op i en digital verden med sociale medier og digitale fællesskaber. De er fleksible og søger meningsfulde job.
Generation Z er vokset op i familier, hvor de tidligt er blevet taget med på råd, og deres vej gennem uddannelsessystemet har været præget af et individuelt fokus på egen læring og udvikling. På arbejdspladsen forventer de løbende feedback og udviklingsmuligheder, og de er optagede af relationer og medindflydelse.
Hvem deltager?
HR Talks er et åbent arrangement for alle både studerende, medarbejdere og ledere i HR-afdelinger eller andre med interesse for generation Z på de offentlige arbejdspladser.
Program
14.00
Hvad er vigtigt, når offentlige arbejdspladser skal rekruttere, onboarde, udvikle og engagere medarbejdere fra generation Z?
Oplæg af Lektor Tina González-Schelbeck om generation Z med præsentation af KP’s interviews med unge nuværende og kommende administrative medarbejdere om hvad de synes er vigtigt i deres arbejdsliv.
14.40
Generation Z's ønsker til deres arbejdsliv
Administrationsbachelorstuderende Zena Enegaard El Sayed holder oplæg om hendes ønsker til sit arbejdsliv.
15.00
Pause
Mulighed for at netværke.
15.15
Hvordan sikrer kommunale arbejdspladser, at de er attraktive for unge?
Oplæg af Centerchef for Politik og Organisation Charlotte Mandøe, Fredensborg Kommune, næstformand i foreningen af offentlige HR-chefer (OHRC).
15.35
Generation Z på arbejdsmarkedet
Nicolaj Bertel Riber, leder i Magistrenes A-kasse (MA) og uddannet administrationsbachelor, holder oplæg om, hvordan han som leder oplever generation Z.
15.55
Afrunding
Afrunding v/ lektor Tina Gonzalez-Schelbeck.
16.00
Tak for i dag!
Bliv klædt på fagligt
- Vær klar til MUS – kursus
- HR i offentlige organisationer – kursus
- Personalejura i den offentlige sektor – diplommodul
- Organisation og psykologi – akademimodul
- Personalejura og arbejdsmiljø – akademimodul
- Diplomuddannelse i offentlig forvaltning og administration – diplomuddannelse
- Administrationsbachelor – professionsbachelor
- Diplom i ledelse - diplomuddannelse